CRP (10 TESTÓW) - SZYBKI TEST DO PÓŁILOŚCIOWEGO OZNACZANIA STĘŻENIA BIAŁKA C-REAKTYWNEGO

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 75,50 zł 75.50
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Hydrex
Kod produktu: TEST CRP

Opis

CRP (10 TESTÓW) - SZYBKI TEST DO PÓŁILOŚCIOWEGO OZNACZANIA STĘŻENIA BIAŁKA C-REAKTYWNEGO 

Wyrób medyczny do diagnostyki in vitro  do użytku profesjonalnego. Testy nie są przeznaczone dla użytkowników w domu.

Każdy zestaw zawiera wyposażenie niezbędne do wykonania 10 testów:

1   Płytki testowe, zapakowane w osobne kopertki ze środkiem suszącym  10 szt.
Kapilarki (10 μl) 10 szt.
3 Plastikowe fiolki z buforem 10 szt.
4     Karty wyników 1 bloczek    
5 Instrukcja wykonania oznaczenia 1 szt.
6 Nakłuwacz 10 szt.

Zestaw należy przechowywać w temperaturze 2* - 30*C do daty ważności podanej na opakowaniu. 

 

Opis Badania:          

CRP, nazywane też białkiem C- reaktywnym zaliczane jest do tzw. białek ostrej fazy. Jest to grupa aminokwasów, których stężenie zmienia się wraz z pojawieniem się w organizmie infekcji lub stanu zapalnego. CRP "produkowane" jest przez wątrobę oraz komórki tłuszczowe, skąd przedostaje się do krwi. Podwyższone stężenie CRP we krwi występuje w zakażeniach bakteryjnych, stanach zapalnych związanych z chorobami autoimmunologicznymi i zapalnymi, urazach, zawale serca i chorobach nowotworowych. Zwiększonego poziomu białka CRP nie obserwuje się w zakażeniach wirusowych.

Stężenie CRP we krwi zdrowego człowieka zwykle nie przekracza 5 mg/l (najczęściej 0,1 - 3,0 mg/l), ale w ciągu 24–48 godzin może zwiększyć się nawet 1000-krotnie. Uznaje się, że stężenie powyżej 10 mg/l mocno przemawia za obecnością stanu zapalnego o różnej etiologii. U osób z chorobami nowotworowymi stężenie CRP może osiągać wartości trójcyfrowe, ale największe wartości obserwuje się w zakażeniach bakteriami Gram-ujemnymi, po dużych urazach lub operacjach (ponad 500 mg/l).

Oznaczenie stężenia CRP wykorzystuje się głównie w diagnostyce stanu zapalnego oraz do monitorowania przebiegu leczenia. 

 

  Zasada pomiaru:          

CRP Test jest testem immunochromatograficznym, wykorzystującym dwa swoiste przeciwciała skierowane przeciwko ludzkiemu CRP. Tworzenie się prążków testowych zależnych od stężenia umożliwia szybkie półilościowe oznaczenie CRP w próbkach krwi.

Test jest stosowany z próbkami rozcieńczonymi roztworem buforu. Po naniesieniu na test, próbka przemieszcza się wzdłuż paska testowego. Jeśli badana próbka zawiera CRP, wiąże się z pierwszym przeciwciałem anty- CRP, sprzężonym z zabarwionym na czerwono złotem koloidalnym. Kompleks przeciwciało CRP - złoto, wraz z próbką, dyfunduje wzdłuż membrany, która jest wstępnie opłaszczona na linii testowej drugim przeciwciałem anty - CRP. Kompleks przeciwciało CRP - złoto jest unieruchomione przez przeciwciała opłaszczone w strefie testowej, co prowadzi do powstawania czerwonego prążka.

Natężenie zabarwienia linii testowej zależy od stężenia CRP w próbce. Prążek testowy (T) o zabarwieniu słabszym niż prążek referencyjny (R) oznacza, że poziom CRP w próbce wynosi 10-30 mg/l. Prążek testowy (T) o zabarwieniu takim samym lub zbliżonym do prążka referencyjnego (R) oznacza, że poziom CRP w próbce wynosi około 30 mg/l. Prążek testowy (T) silniejszy niż prążek referencyjny (R) oznacza, że poziom CRP w próbce wynosi powyżej 30 mg/l. Barwny prążek w strefie kontrolnej służy jako kontrola wykonania, jego obecność świadczy o dodaniu właściwej objętości próbki i prawidłowym nawilżeniu membrany. 

 

   Pobieranie i przygotowanie próbek krwi:          

 • Przygotowanie

Przed wykonaniem badania należy doprowadzić temperaturę wszystkich składników zestawu do temperatury pokojowej (15 - 30°C). Wyjąć fiolkę z buforem z zestawu i opisać ją nazwiskiem pacjenta lub numerem identyfikacyjnym. Odkręcić nakrętkę.

 • Pobranie próbki krwi

 1. Zdezynfekować opuszkę palca. Przy użyciu nakłuwacza uzyskać kroplę krwi z palca.
 2. Z kropli tej pobrać 10 μl krwi przy użyciu kapilarki dostarczonej w zestawie. Ważne jest, aby kapilarka była całkowicie wypełniona krwią aż do górnego końca. Dla zachowania higieny kapilarkę najlepiej jest trzymać przy użyciu chwytaka lub pincety. Alternatywnie krew można pobrać przy użyciu mikropipety.

Należy pamiętać, że w przypadku użycia mikropipety lub innych kapilarek, należy pobrać dokładnie 10 μl krwi. Próbkę krwi po pobraniu należy natychmiast rozcieńczyć, aby uniknąć skrzepu.

 • Rozcieńczenie próbki / Stabilność próbki

 1. Kapilarkę wypełnioną krwią włożyć do plastikowej fiolki z buforem. Alternatywnie, 10 μl krwi pobranej przy użyciu mikropipety lub 5 μl surowicy / osocza wprowadzić bezpośrednio do plastikowej fiolki z buforem.
 2. Zakręcić fiolkę i mocno wytrząsać próbkę ręcznie przez około 10 sekund, aż krew uwolni się z kapilarki, a próbka i bufor dobrze się wymieszają.
 3. Pozostawić rozcieńczoną próbkę w fiolce przez 1 minutę.
 4. Próbkę można oznaczyć od razu lub przechowywać do 8 godzin.

UWAGA
Można użyć również próbek krwi pobranej na EDTA, cytrynian lub heparynę. Przed wykonaniem oznaczenia należy je odpowiednio rozcieńczyć w dostarczonym buforze. 

 

   Oznaczenie CRP we krwi:          

 1. Przed wykonaniem oznaczenia doprowadzić temperaturę testu w foliowym opakowaniu i bufor do temperatury pokojowej. Otworzyć kopertkę i wyjąć test z opakowania. Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy badanie jest wykonane natychmiast po otwarciu kopertki z testem.
 2. Otworzyć fiolkę z rozcieńczoną próbką. Trzymając pipetkę w pozycji pionowej wprowadzić 3 krople (ok. 75 μ) do okienka nanoszenia próbki (S) i włączyć minutnik.
 3. Wynik odczytać w czasie 5 minut. Nie należy interpretować wyniku po czasie dłuższym niż 7 min.

UWAGA
Wynik testu należy odczytać tylko raz po 5 minutach. Zjawiskiem naturalnym dla immunochromatografii i kinetyki szybkich testów jest wzrost intensywności zabarwienia wszystkich linii w czasie. Jeśli wynik testu jest odczytywany później, dokładna półilościowa interpretacja wyniku testu nie może być wtedy zapewniona, ponieważ niskie stężenia mogą być oszacowane zbyt wysoko. 

 

   Interpretacja wyników:          

Wynik dodatni: pojawiają się trzy wyraźne linie: kontrolna C, referencyjna R i testowa T.

 • natężenie barwy linii T jest słabsze lub takie samo jak natężenie barwy linii R: poziom CRP w badanej próbce jest zawarty między 10 a 30 mg/l.
 • natężenie barwy linii T jest mocniejsze niż natężenie barwy linii R, ale słabsze niż linii kontrolnej C: poziom CRP w badanej próbce jest powyżej 30 mg/l i poniżej 80 mg/l
 • natężenie barwy linii T jest takie samo lub mocniejsze niż natężenie linii kontrolnej C: poziom CRP w badanej próbce jest równy lub wyższy niż 80 mg/l

Wynik ujemny: pojawiają się dwie linie: kontrolna C i referencyjna R, linia T nie pojawia się:

 • poziom CRP w badanej próbce jest poniżej 10 mg/l

Wynik nieważny: Brak barwnej linii kontrolnej C.

 • Najczęstszą przyczyną braku linii kontrolnej jest niewystarczająca objętość próbki lub popełnione błędy proceduralne. Badanie należy wtedy powtórzyć stosując nową płytkę testową. 

 

   Wyniki badań:          

 1. Test został skalibrowany wobec ludzkiego międzynarodowego referencyjnego standardu WHO CRP 85/506. Granica wykrywalności testu CRP jest ustalona w taki sposób, że stężenie 10 mg/l nierozcieńczonej próbki po rozcieńczeniu w buforze daje pozytywną czerwoną linię.
 2. Jeśli nierozcieńczona próbka zawiera CRP w stężeniu powyżej 30 mg/l, intensywność zabarwienia linii testowej będzie mocniejsza niż linii referencyjnej (R). Przy stężeniach CRP powyżej 80 mg/l, intensywność zabarwienia tej linii będzie mocniejsza niż linii kontrolnej (C).
 3. Powyższe zakresy stężeń można potwierdzić poprzez porównanie z ilościowym testem referencyjnym.
 4. Efektu Hook’a nie obserwuje się do stężenia CRP poniżej 2 000 mg/l. Przy tym stężeniu test wskazuje wynik > 80 mg/l.
 

 

 

Pliki do pobrania:

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl